שאלות ותשובות

מומחה לטיפולי שורש הינו רופא שיניים העוסק באבחון, טיפול ומניעה של מחלות מוך השן והרקמה הסב-שורשית.

אנדודונט היא מילה ממקור יווני, כאשר "אנדו" משמעותו "בפנים" ו"אודונט" משמעותו "שן", וביחד "פנים-השן".

כל רופא שיניים עובר במהלך לימודיו המקצועיים הכשרה לביצוע טיפולי שורש, והוא מורשה לבצע גם טיפולי שורש בין יתר טיפולי השיניים. אך במקרים מורכבים של אבחנה, אנטומיה מורכבת, מקרים עם קושי בהרדמת השן, חבלה בשן או חידוש טיפול שורש, מומלץ שרופא השיניים שלך יפנה אותך למומחה לטיפולי שורש.

לאחר קבלת תואר דוקטור ברפואת שיניים ולאחר מספר שנות עבודה, הרופא חוזר לבית הספר לרפואת שיניים למסלול התמחות האורך כארבע שנים נוספות של לימודים.

עם השלמת כל דרישות ההתמחות ועמידה במבחנים, רופא השיניים מקבל מספר רישיון מומחה מטעם משרד הבריאות ורק אז יכול להיקרא מומחה לטיפולי שורש, או אנדודונט.

לאחר קבלת תואר המומחה בטיפולי שורש, ממשיך האנדודונט להשתתף במגוון כנסים, קורסים וסדנאות כדי להתעדכן בהתפתחויות החדשות ביותר בתחום טיפולי השורש, על-מנת לשמר ולשפר את מקצועיותו.

סיכויי ההצלחה של טיפול שורש אצל מומחה גבוהים יותר.

כאשר תבואו לטיפול, נאלחש (נרדים) את השן באחת משיטות ההרדמה הנפוצות במרפאה.

סדרה של צילומי רנטגן תעזור לנו להבין את מבנה השן, לעקוב לאחר התקדמות טיפול שורש ולוודא את תוצאותיו. לעתים נשתמש גם בהדמיית CT-אנדו מתקדמת על-מנת לראות תמונה תלת-ממדית של השן ולתכנן את הטיפול בהתאם. 

נבודד את השן המטופלת משאר השיניים באמצעות סכר גומי –  מתקן המבודד את אזור הטיפול ומאפשר לרופא לעבוד בסביבה סטרילית ויבשה.

נפתח את המשטח הלעיסי של השן בעדינות וננקה ללא כאב את מערכת התעלות בעזרת מכשור מיוחד.

תוך כדי טיפול השורש, נשטוף את התעלות עם חומרים מחטאים על מנת לנקות את השורש ולהרוג את החיידקים.

לאחר מכן נמלא את תעלות השורש הנקיות בחומר ייעודי, ואת הפתח שעשינו במשטח הלעיסי של השן נסגור באמצעות סתימה זמנית.

עם הסתימה הזמנית חוזרים לרופא השיניים המטפל שלכם לביצוע שחזור קבוע או שיקום של השן.

במקרים מורכבים, נדרש מעקב אחר תהליך הריפוי, ומומלץ לבצע צילום רנטגן מספר חודשים לאחר סיום הטיפול.

סימנים אפשריים לצורך בביצוע טיפול שורש:

  • רגישות לקור וחום שנשארת למשך זמן ארוך יותר מהתקין
  • כאבים בלעיסה
  • כאב פתאומי ללא גירוי
  • כאב שמאיר משינה
  • נפיחות בחניכיים שיכולה להפריש מוגלה
  • כאב שנמשך חודשיים לאחר ביצוע סתימה
  • תחושה ששן "גדלה" והיא גבוהה יותר משיניים אחרות

יחד עם זאת, במקרים מסוימים, מחלה של מוך השן עלולה להתפתח בלי סימנים וללא כאבים כלל, אך עדיין השן חולה ותצטרך טיפול שורש מכיוון שהיא עברה נמק ואיבדה את חיותה.

בתוך השן נמצאת רקמה רכה שנקראת מוך השן. מוך השן מכיל כלי דם, עצבים ורקמת חיבור. כאשר שן נפגעת מחבלה, עששת או סדק, חיידקים עלולים לחדור למוך השן. אם לא מטפלים בזה במועד, זיהום רציני מתחיל להתפתח ועלול לגרום לנמק המוך, איבוד עצם ואיבוד השן.

כאשר טיפול השורש הראשון לא הצליח להתגבר על הבעיה, מופנה המתרפא לביצוע טיפול שורש חוזר אצל מומחה לטיפולי שורש.

בדרך כלל לא. הודות לטכנולוגיה ולחומרי אלחוש (הרדמה) עכשוויים, הטיפול היום יותר מהיר מבעבר. אותו חומר שבעזרתו מאלחשים טיפולים אחרים ישמש אותנו גם לצורך טיפול שורש, אך במינון שונה. רמה עמוקה יותר של אלחוש דרושה כדי לבצע טיפול שורש ללא כאב כלל. לפעמים בתום הטיפול הרופא ימליץ על לקיחת תרופות משככות כאבים במשך כמה ימים, כדי להתגבר על אי-נוחות וכאב אפשריים.

סכר הגומי הוא אמצעי בידוד שרופא השיניים משתמש בו לנוחותו ולבטיחותו של המטופל.

במצב זה נוצרת הפרדה בין השן המטופלת לשאר חלל הפה. הפרדה זו מאפשרת לעבוד בביטחון שלא יפלו מכשירים לחלל הפה ובכך נמנעת סכנת בליעתם או שאיפתם על-ידי המטופל. בנוסף, בידוד זה מאפשר לרופא לעבוד בבטחה וללא חשש שאזור העבודה הנקי יזדהם על-ידי הרוק.

לסיכום, סכר הגומי מאפשר סביבת עבודה נקיה, סטרילית ובטוחה. שיטה זו נלמדת בכל בית-ספר לרפואת שיניים, ולמעשה, החוק מחייב שימוש בסכר גומי בכל טיפול שורש.

במסגרת הטיפול במרפאתנו, לאחר סיום טיפול השורש, יבוצע איטום זמני של השן. רופא השיניים המטפל שלכם ידאג בהמשך לשיקום קבוע של השן – שחזור יצוק (אונליי) או מבנה וכתר.